Božský mystik a básník Josef Šimánek v Ostravě

Božský mystik a básník Josef Šimánek    4. 10. 2023, 17–18.30 h
Knihovna GVUO, Poděbradova 1291/12, 702 00 Ostrava

Komponovaný pořad Martina Jirouška ke 140. výročí narození Josefa Šimánka se koná v rámci Festivalu ostravských knihoven. Básníkovy verše přednese Ema Matýsková z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Josef Šimánek (1883–1959), rodem dekadent z okruhu básníků Moderní revue a spolupracovník umělecké skupiny Sursum , představuje dosud ne zcela probádaný fenomén předválečné české kulturní scény. Proslul jako renesanční osobnost, hermetik, básník, spoluzakladatel skautingu, který nade vše miloval právě své rodné město. Spolupracoval a přátelil se s řadou osobností umělecké scény a spojoval mnohé obory. K jeho příznivcům patřily světoznámé osobnosti jako operní diva Ema Destinnová, výtvarník Josef Váchal, jindřichohradecká Bílá paní, Edgar A. Poe, antická božstva, nymfy a bájní satyrové…

Jako svěží absolvent jindřichohradeckého gymnázia a posléze doktorand Karlovy univerzity se na umělecké scéně Šimánek prosadil už za Rakousko-Uherska. Očaroval publikum coby originální solitér se zvukomalebnými verši a magickými příběhy. S geniálním dřevorytcem Josefem Váchalem vytvořil jedny z nejkrásnějších českých umělecky hodnotných knih jako Božstva a kulty (1910), Křišťálový pohár (1909) nebo Putování malého elfa (1911). Napsal poutavé romány (Háj Satyrů, Bílá paní) i povídkové cykly (Oživlé mramory), odkazující na malebnou přírodu Jižních Čech. Proslul jako neorenesanční básník a pěvec (Propasti a plameny, 1917) Zároveň redigoval časopisy, které dodnes představují pozoruhodné poklady české typografie nebo zaujmou obsahovou pestrostí. Jeho díla často zpracovávají příběhy o magických a mysteriózních záhadách mezi nebem a zemí, nevyhýbá se motivům vampyrismu, erotice a satyrským rozkoším. Bůh Pan s ním pěje na flétnu jedinečné obraznosti, prosté zaskřípání starých vrátek v kamenné zdi umožnuje Šimánkovi evokovat zvuk hrůzy jako nikomu jinému v české literární a básnické scéně.

Jedinečného mystika, originálního básníka hrůzy, mistra jemné atmosférické nálady a ctitele antické kultury, nadčasového génia a osobnost Josefa Šimánka připomene v komponovaném pořadu Martin Jiroušek, znalec audiovizuální kultury a multimediálních umění, člen Spolku českých bibliofilů.

vstup volný